Inden du udfylder en ansøgning om tilskud til selvvalgt uddannelse, er nedenstående værd at vide.
En ansøgning skal være fonden i hænde, inden du starter på kurset. Du kan ikke være sikker på at få tilskud fra fonden, før du har modtaget tilsagn fra os om dette.
Husk du skal udfylde en ansøgning for hvert kursus, du søger om tilskud til. Du kan således ikke notere flere kurser på samme ansøgning.
Endvidere er det vigtigt, at du noterer samtlige udgifter i forbindelse med deltagelse på det ansøgte kursus. Udbetaling af lønkompensation m.v. udbetales til dig (ansøgeren) og ikke til din virksomhed.
Ved AMU-kurser dækker fonden kursusgebyret (normalt kr. 116,- pr. dag – dog i visse tilfælde kr. 174,- pr. dag). Fonden yder ikke tilskud til forplejning og materialeudgifter ved AMU-kurser.
Ved andre kurser end AMU, kan det udover kursusgebyret eksempelvis være udgifter til transport, forplejning og logi. Disse skal også fremgå af ansøgningen.
Når en ansøgning er godkendt i sekretariatet, kan du ikke efterfølgende påregne at få dækket udgifter, som ikke fremgår af ansøgningen.
Bemærk at kost og logi dækkes i forhold til taksterne under spørgsmål og svar. Er der en evt. difference i udgiften, skal denne afholdes af ansøger selv.
Ingen kurser fra private udbydere er på forhånd godkendt. Der vil blive taget stilling til hver enkel ansøgning. Behandlingstid kan være ca. 6-8 uger. Som udgangspunkt prioriteres offentligt udbudte kurser således, at økonomien kan strække længere og flest muligt kan få glæde af ordningen.